Zmiany podatkowe związane z koronawirusem. Jak działa Tarcza Antykryzysowa?
Z końcem marca rząd wprowadził pakiet rozwiązań, których celem jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom w całej gospodarce w związku z wybuchem pandemii COVID-19. W programie Tarczy Antykryzysowej wiele miejsca poświęcono zmianom podatkowym. Wszystko wskazuje na to, że koronawirus pozostanie z nami na dłużej, a zatem warto pamiętać o nowych regulacjach.
Tarcza Antykryzysowa – fokus na podatki
Oferowane przez Tarczę Antykryzysową wsparcie skierowane jest do małych, średnich i dużych firm oraz mikroprzedsiębiorstw i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Z jej regulacji mogą też skorzystać wszyscy, których źródłem utrzymania są honoraria wynikające z umowy cywilno-prawnej. Podstawowym założeniem omawianego wsparcia jest pomoc osobom i przedsiębiorstwom wykazującym spadek obrotów lub dochodów w związku z koronawirusem.
Z części nowych regulacji zainteresowane osoby już na pewno skorzystały w porozumieniu ze swoim biurem rachunkowym. Mowa tu o możliwości wstecznego odliczania strat podatkowych w PIT i CIT. Punkt ten dotyczył strat poniesionych w 2020 roku, które wolno było odliczyć od dochodu uzyskanego w 2019 roku.
Wiele zmian wciąż jest aktualna, dlatego warto je wymienić:
# Możliwość zrezygnowania przez „małych podatników” z opłacania zaliczek w formie uproszczonej – w przypadku negatywnych skutków związanych z sytuacją pandemii można odliczać składki za czas od marca do grudnia na ogólnych zasadach.
# Odstąpienie od obowiązku opłaty prolongacyjnej – pobieranej wcześniej w przypadku odroczenia terminu regulowania podatku lub, gdy płatność rozkładano na raty. Przepis będzie działał przez cały okres pandemii oraz przez 30 dni po ogłoszeniu jej ustania.
# Zmiana regulacji dotyczących złych długów – niezapłacone długi nie muszą być uwzględniane przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Warunkiem jest obniżenie przychodów o 50% lub wykazanie negatywnego wpływu pandemii na działalność.
# Odliczenie ulg od darowizny przeznaczonej na walkę z koronawirusem – w zeznaniach PIT i CIT bez limitu można odliczyć wydatki poniesione na rzecz innych w związku z zapobieganiem rozwoju pandemii lub przeciwdziałaniem jej skutków.
# Zwolnienie z podatku od sprzedaży detalicznej – dotyczy okresu lipiec – grudzień 2020 roku.
# Nowe wytyczne dla podatników opłacających kartę podatkową – przerwanie działalności w związku z obecną sytuacją nie musi być zgłaszane do naczelnika urzędu skarbowego. Przepis podobnie działa w przypadku wznowienia działalności.
# Ujęcie kary w kosztach przychodu – dotyczy należności naliczanych z niewywiązania się zobowiązań z powodu zagrożenia zakażeniem wirusem COVID-19.
Nowe terminy, nowe zasady
Znaczna część zmian wprowadzanych przez wszystkie odsłony Tarczy Antykryzysowej wprowadza przesunięcie terminów, np. składania deklaracji. Ważna modyfikacja dotyczy pliku JPK_VAT, którego wejście w życie ustalono ostatecznie na 1 października 2020 roku. Wydłużono także czas z 3 do 14 dni przeznaczonych na złożenie zawiadomienia o dokonaniu zapłaty za rachunek spoza tzw. białej listy podatników VAT.
Zmianie uległy zasady pracy związane z postępowaniem i kontrolą podatkową, kontrolami celno-skarbowymi, postępowaniem w sprawach podatkowych w sądach administracyjnych. Jednocześnie zapisy Tarczy Antykryzysowej 4.0 umożliwiają prowadzenie przez odpowiednie instytucje zdalnej kontroli podatkowej, jeśli główny zainteresowany, czyli przedsiębiorca wyrazi zgodę.
Powyższy wpis pokazuje, że sytuacja w zakresie legislacji zmian podatkowych jest niezwykle dynamiczna. Śledzenie ich oraz interpretowanie treści zapisów wymaga uwagi i doświadczenia, a przede wszystkim czasu. Z tego względu przedsiębiorca pochłonięty walką o utrzymanie działalności powinien szczególnie zacieśnić współpracę z biurem rachunkowym, aby wspólnymi siłami przeprowadzić firmę przez czas kryzysu. Wykorzystanie możliwości oferowanych przez państwo na czas pandemii jest skutecznym sposobem na przeciwdziałanie jej negatywnym skutkom. Wówczas po jej ustaniu powrót do gry będzie o wiele szybszy i łatwiejszy.